Haftujemy i szyjemy sztandary, chorągwie i paramenty kościelne. Jedna z sióstr tworzy piękne ikony.

Chorągwie

 

Sztandary

Kapy

 

Ornaty

Stuły

Obrazki (haftowane)

Palki

Ikony

Nasze Ikony w całości wykonane są według prastarej tradycji ikonopisarskiej. Tworzone w otoczeniu modlitwy, milczenia i kontemplacji, w ciszy klasztoru.
Pisanie ikony rozpoczynamy modlitwą, błogosławieniem deski, która przypomina nam o męce Jezusa na Krzyżu za zbawienie nas i świata. Na deskę naklejamy płótno symbol całunu Jezusa, Chusty św.Weroniki odbijającej Boskie Oblicze Jezusa, a także Ducha Świętego jak cień okrywającego Maryję przy Zwiastowaniu.
Potem 12 warstw gruntu klejowo-kredowego przywołującego 12 Apostołów Baranka z prośba o Ich wstawiennictwo.

Grunt, po wyschnięciu, szlifujemy starannie do efektu poleru co jest modlitwą o wyszlifowanie naszych dusz przez Trójcę Świętą na wzór czystości i delikatności Maryi.
Na tak przygotowanej desce powstaje szkic obrazu, delikatnie wyryty na twardym gruncie kredowym jest przypomnieniem Dekalogu wyrytego na kamiennych tablicach i dziękczynieniem za Przykazania Boże.
Teraz na ikonę nakładamy złoto , ta symbolika kieruje w stronę zawarcia pokoju i pojednania ze swoimi wrogami aby nasze serca były wolne by Uwielbiać i kontemplować Boga.
Ikony piszemy tempera jajową czyli sproszkowanymi pigmentami naturalnymi zmieszane z żółtkiem jaja i winem. Z ikony stopniowo wydobywa się obraz, przypomina nam to o stworzeniu świata i nas z prochu ziemi.

Jajko jest elementem utrwalającym obraz i symbolem nowego życia, wino symbolem radości .
Na koniec nakładamy na ikonę warstwę zabezpieczającą przed wpływem środowiska i przenikającą wszystkie elementy tak by spoić je w całość. Do tego celu używamy szelaku na spirytusie , bądź werniksu. Modlitwą prosimy Ducha Świętego by tak jak tę ikonę przeniknął i nasze życie i scalił je w jedno.
Ikona powinna zostać poświęcona i postawiona w miejscu naszej modlitwy. Jest ona oknem do kontemplacji Boga, porywa nas w radość Jego Uwielbienia, przedsionek Raju.

Deski do naszych ikon mogą być ze szpongami, bądź bez. Używamy kredy szampańskiej i bolońskiej, kleju króliczego, złota lub szlagmetalu, pigmentów naturalnych, wina  żółtka jaja, szelaku na spirytusie, Mikstionu 12 godzinnego do przyklejania złota lub szlagmetalu.

Wszystko wykonane jest tak, jak robili dawni mnisi , jedynie zamiast olify na koniec nakładamy szelak, lub werniks .
Pisanie ikon to piękna modlitewna przygoda, a prawdziwa ikona to cenny skarb – omodlona , tchnąca ciszą i tajemnicą Boga tak potrzebna i poszukiwana w dzisiejszym zabieganym świecie.

 

Obrazy

Obrazy malujemy różnymi technikami, głównie jednak farbą olejną i akrylową na płótnie lnianym, bądź bawełnianym w dowolnych rozmiarach.
Jako, że jesteśmy zakonem kontemplacyjnym głównie preferujemy tematykę religijną, ale mogą być też pejzaże czy portrety. Czasami posiadamy w domu stare reprodukcje obrazów religijnych – pamiątka po Mamie czy Dziadkach i szkoda nam wyrzucić bo przypominają nam ukochaną osobę . Możemy odnowić stara pamiątkę, wieszając na ścianie ukochany, na nowo namalowany, np. obraz naszej Mamy. To wzbudzi w nas na nowo żarliwość modlitwy za Ich dusze i przypomni nam radosne chwile z Nimi, przypomni też naszym Dzieciom Dziadków których nie znali tak jak my.

Nasze obrazy są malowane także po bokach , tak że nie wymagają już nakładania ramy , co nadaje im lekkość i ciekawy styl.
Obraz akrylowy schnie znacznie szybciej niż olejny, dlatego też szybciej może być wysłany do zamawiającego, natomiast obraz olejny schnie dłużej, choć piękniej wygląda . Nie przyspieszamy naturalnego czasu schnięcia naszych obrazów, co znacznie zwiększa ich trwałość.
Obrazy akrylowe mogą być malowane z dodatkiem farb metalicznych, bądź perłowych. Korzystamy z różnego gatunku farb, w zależności od wyboru zamawiającego .
Zabezpieczamy je werniksem, co utrwala kolor i pogłębia go, a także chroni przed kurzem. Można pozostawić bez werniksu i wtedy obraz może być wysłany szybciej .

Figurki